інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Перестрахування та фінансова криза: сьогодення і перспективи

Важко назвати дату виникнення перестрахування, але можна стверджувати, що воно завжди розвивалося слідом за самим страхуванням.
Одні з перших перестрахових операцій були зафіксовані у XIV столітті, за іншими джерелами датують перші договори перестрахування кінцем XVI століття, коли страховики-купці поділяли між собою ризики в певних частках.
Зі зростанням обсягу перестрахових операцій та ускладненням їх характеру, виникли спеціалізовані компанії. Першою професійною перестраховою компанією була "Компанія "Ре іншуранс" заснована у 1846 році у Німеччині. У 1863 році було створено Швейцарське перестрахове товариство "Свіс Ре". На початку ХХ століття в Україні перестрахування ризиків від вогню здійснювались земськими страховими компаніями.
В сучасних умовах ризики нестримно примножуються, дедалі підсилюється їх концентрація, а це, у свою чергу, збільшує як кількість, так і розміри збитків.
Якщо страхова компанія утримуватиме на своїй відповідальності ризики з високою страховою вартістю, то можлива ситуація, коли створені страхові резерви не відповідатимуть ступеню ризику і в разі настання страхової події компанія не зможе виконати своїх фінансових зобов'язань. Страховій компанії загрожують також великі збитки від масових дрібних ризиків, сконцентрованих на невеликій території. І саме перестрахування дає змогу передбачити всі зазначені випадковості. Саме тому потреба в ньому виникає за таких обставин.
Роль перестрахування важко переоцінити. Перестрахування – це необхідна умова забезпечення фінансової стійкості й нормальної діяльності страховика незалежно від розміру його капіталу та страхових резервів.
Перестраховик, фінансово підтримуючи страхову компанію, сприяє розширенню її страхової діяльності. Це дуже важливо для страховика, який зацікавлений у розширенні можливостей своєї компанії. Враховуючи можливості перестрахування, страховик здатен брати на страхування більшу кількість ризиків. Також перестрахування не лише захищає страховиків, а й сприяє захисту самого страхувальника; працівників страхових компаній від втрати роботи; акціонерів компаній від зниження прибутку та інших важливих факторів.
Класичне визначення перестрахування було дано в законодавстві Великої Британії на початку XIX століття: перестрахування є новим страхуванням уже застрахованого ризику. А призначення перестрахування полягає в тому, щоб убезпечити андерайтера від раніше взятих ризиків.
У практиці вітчизняних страховиків використовується таке визначення: перестрахування – це страхування одним страховиком (перестрахувальником) на визначених договором умовах ризику виконання всіх або частини своїх обов'язків перед страхувальником іншого страховика (перестраховика). В договорі перестрахування беруть участь: страхове товариство, що передає ризик; страхове товариство, що приймає ризик на свою відповідальність; посередник (не обов'язково). Процес, пов'язаний з передаванням ризику, називають цедуванням ризику, або цесією. Страховика (перестрахувальника), що віддає ризик, називають цедентом. Страховика (перестраховика), котрий ризик приймає, – цесіонарієм.
Оскільки у природі страхування і перестрахування є багато спільного (розподіл ризику між зацікавленими сторонами договору страхування або перестрахування; схожість між страховиком, котрий передає ризик перестраховикові, і страхувальником, котрий передає ризик страховій компанії), то при проведенні перестрахових операцій спираються на ті самі принципи, що й при страхуванні, зокрема: принцип страхового інтересу; принцип відшкодування збитків; принцип найвищої сумлінності.
На даний час, під впливом кризи, ринок перестрахування змінюється, як і всі інші. Саме тому, щоб заощадити на перестрахуванні, українські компанії починають вивчати страхові ринки Індії, Китаю, а також на Близькому Сході.
За оцінками експертів, стрімке зниження доходів міжнародних страхових компаній через фінансову кризу виллється в 2009 році у підвищення перестрахових тарифів. За розрахунками українських страхових компаній, європейці можуть підняти тарифи близько на 20–30%. Щоб уникнути подорожчання і перегляду розцінок на поліси для кінцевих споживачів, вони шукають більш дешеву альтернативу.
Фінансові проблеми сьогодні мають усі великі світові перестрахові компанії, у тому числі і страхові компанії, що обслуговують український ринок. Чистий прибуток швейцарської Swiss Re за дев'ять місяців скоротився в 4,5 рази — до 884 млн швейцарських франків (746,6 млн євро), німецької Munich Re — на 57,6% (до 1,418 млрд євро), а у перестрахової групи Hannover Re з Німеччини чистий збиток за січень-вересень 2008 р. досяг близько 140 млн євро. Нещодавно на цю статистику відреагували рейтингові агентства: наприклад, Fitch погіршив із «стабільного» до «негативного» прогноз по всіх перестрахових компаніях. На думку аналітиків, головною проблемою цих компаній стала їхня інвестиційна діяльність. Якщо зниження обсягів перестрахових премій у лідерів склало 5–15%, то зменшення доходів від інвестиційної діяльності — відразу 35–60%.
Не дуже оптимістичній прогноз експертів і для України. Вже з початку 2009 року нашим страховим компаніям доведеться пожинати плоди фінансових проблем перестрахувальників. Лідери світового ринку можуть припинити співробітництво із середніми і малими українськими страховими компаніями. Доходи від них незначні, а витрати на обслуговування договорів великі. Можливо, для всіх інших будуть збільшені ціни на перестрахування.
Хоча в абсолютних цифрах обсяги зовнішнього перестрахування значно нижчі внутрішнього, однак вітчизняний ринок істотно залежить від іноземних компаній, і в першу чергу, від трійки найсильніших: Swiss Re, Munich Re, Hannover Re. Головна причина — акуратні виплати закордонних страховиків, що на відміну від вітчизняних не ухиляються від відшкодування збитків. За січень-вересень обсяги перестрахування українських компаній за кордоном виросли на 23,4% (до 715,2 млн грн.), усередині країни — на 46,2% (5,54 млрд грн.). Але при такій різниці в обсягах виплати від іноземних перестрахувальників за той же проміжок часу збільшилися в 2,2 рази (до 334,5 млн грн.), а від вітчизняних — на 36,6% (до 360,5 млн грн.). Ну думку експертів, активна робота з закордонними перестрахувальниками пояснюється не тільки стабільними виплатами, але й місткістю ринку: українські компанії просто не здатні взяти на себе велике перестрахування, великі та складні ризики, як правило, передаються іноземним компаніям. За словами фінансистів, найчастіше іноземцям передають саме великі ризики. Мова йде про глобальні ризики, наприклад, такі, як авіаційні і космічні. Відповідальність по них може доходити до півмільярда доларів, на що ні української, ні російської ринкової ємності просто не вистачить.
В Україні сьогодні перестраховуються так звані масові види: автокаско, «автоцивілка», медицина, фінансові ризики й інше. Також усередині країни з недавніх пір залишаються сільськогосподарські ризики, що раніше брали на себе російські перестрахові компанії. Вони відразу на 15–20% підняли тарифи: наприклад, перестрахування по пшениці досягло 6,8%, рапсу — 8,6%. І це при франшизі в 30%. За підрахунками фінансистів, у 2009 році внутрішнє перестрахування в залежності від виду і страхових компаній у середньому по ринку буде на 20–25% дешевше зовнішнього.
На думку експертів, у міру подорожчання міжнародного страхування попит на нього з боку наших страхових компаній знизиться. Щоб заощадити, ті стануть частіше звертати увагу на земляків. Згідно з нинішніми прогнозами через кризу в 2009 році істотно зменшаться обсяги премій, зібраних українськими компаніями. Можливостей вітчизняних перестраховиків буде достатньо для багатьох компаній, щоб покривати ризики і без залучення міжнародних перестраховиків.
Експерти вважають, що українські компанії, яким усе-таки доведеться користуватись закордонним перестрахуванням, украй рідко будуть погоджуватися на підвищені тарифи Старого Світу. Страхові компанії почали шукати альтернативу перестрахуванню в Західній Європі. Передбачається, що на зміну Swiss Re, Munich Re, Hannover Re прийдуть страхові компанії з Індії, Китаю, Балкан і країн Близького Сходу. Українські компанії уже ведуть попередні переговори з китайською China Re, індійською GIC і корейською Korean Re. Очікується, що навіть з урахуванням подорожчання їхні тарифи будуть вигідніше європейських, і українським страховим компаніям вдасться обійтися без підвищення цін на основні види страхування, як передбачалося після появи перших чуток про збільшення перестрахових тарифів у Європі. Підписання нових контрактів припадає на січень-березень 2009 р.
Необхідність у перестрахуванні з кожним днем зростатиме через охоплення страхуванням дедалі більшої кількості великих, специфічних ризиків, а також у зв'язку з приватизаційними процесами, що відбуваються в нашій країні.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"