інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Шахрайство та відмивання грошей у страховому бізнесі*

Одним із прикладів стратегії відмивання грошей є купівля страхового забезпечення ризиків, на які не наражається страховик. Наприклад, одна особа, що відмивала гроші, оформила страхування корабельного майна та страхування від нещасного випадку для міфічного океанського судна. Ця особа заплатила великий страховий внесок, підкупила агентів, щоб можна було подати заявку на отримання звичайного страхового відшкодування та отримати кошти. Цей ділок діяв досить обережно, аби бути впевненим, що сума відшкодування буде меншою за суму страхового внеску, щоб страховик одержав достатній прибуток з цього страхування. Таким чином, шахрай спромігся отримати чеки на відшкодування, які по суті були відмитими коштами. Чек від солідної страхової компанії – це неоціненна річ, тому що мало хто піддасть сумніву джерело коштів, побачивши назву компанії на чеку або документах міжбанківського переказу.
Страхування життя з одноразовим страховим внеском
Ще одним способом є відмивання коштів є купівля великих полісів з одноразовим страховим внеском та їх швидкий подальший викуп.
Той, хто відмиває гроші, робить це, щоб одержати платіж від страхової компанії. Йому, можливо, треба буде заплатити за викуп полісу, але він залюбки це зробить в обмін на те, щоб мати безпосереднім джерелом своїх коштів страхову компанію.
Переплата внеску
Ще одним простим методом відмивання грошей є використання страхових чеків або міжбанківських переказів у надмірній кількості чи з надмірно високою вартістю.
Особа, яка відмиває гроші, може мати цілком законні активи або бізнес, а також незаконне підприємство. Таким чином, вона може організувати страхування законних активів та “випадково”, але на регулярно повторюваній основі, значно переплачувати суму страхових внесків і просити повернення переплати. Така особа часто робить це, сподіваючись, що його стосунки з його представником у компанії, не дозволять останньому вступати в конфронтацію з клієнтом, який приносить прибутки компанії і є успішним підприємцем.
Перевідступлення права на отримання страхового відшкодування
Особа, що відмиває гроші, також може домовитися з іншими законослухняними громадянами – можливо, власниками підприємств – перевідступити право на одержання законного страхового відшкодування за їхніми полісами.
Він обіцяє заплатити цим підприємцям – можливо, готівкою, платіжними дорученнями або туристськими чеками – відсоток від суми відшкодування, виплаченої йому з перебільшенням номінальної вартості такої суми.
У цьому випадку стратегія відмивання не містить у собі традиційних шахрайських прийомів, спрямованих проти страховика. Радше ділок зацікавлений в отриманні коштів із прямого джерела – страхової компанії, і готовий платити іншим за такий варіант.
Така особа навіть може виявляти прискіпливість до якості виплати відшкодування, аби така виплата не була основана на шахрайстві, оскільки сам шахрай не бажає привертати до себе зайвої уваги.
Відмивання грошей, отриманих у результаті наркоторгівлі
Чотири брокерські фірми були змушені заблокувати кошти у зв`язку із судовим розпорядженням, зробленим після розслідування контрабандного вивозу наркотиків із Латинської Америки. До розслідування цієї справи під кодовою назвою “Голден джет,” яке координувало Агентство США по боротьбі з наркотиками (АБН), було залучено ФБР та компетентні органи Англії. Кошти, заморожені за судовим розпорядженням, мали відношення до коштів, розміщених у страхових брокерів за страхування приблизно 50 літаків.
Фірми, яких стосувалося судове розпорядження, були, можливо, одними з найбільших в Англії страхових брокерських фірм. Ця справа висвітлила потенціальну вразливість престижного ринку страхування перед наркоділками та шахраями, які відмивають гроші.
Судовим розпорядженням були блоковані внески за страхування літаків, що отримані від 17 колумбійських та панамських компаній з вантажних авіаперевезень та дев`яти фізичних осіб. Йшлося про 50 літаків, включаючи 13 Боїнгів-727, один Боїнг-707, одну французьку Каравелу та два транспортні літаки Геркулес С-130.
Англійська частина розслідування була лише однією малою складовою широкомасштабної операції по боротьбі з наркотиками, яку координувало АБН США у Вашингтоні. На думку співробітників АБН, операція “Голден джет” завдала один з найсильніших ударів по торгівлі наркотиками.
Американські власті за сприяння АБН затримали колумбійського наркобарона, а також захопили тони кокаїну на кілька мільярдів доларів. Під час операції також був знищений розташований в Колумбії великий завод з переробки кокаїну та літаки, вартість яких становила 22 млн. доларів.
Компанії з вантажних авіаперевезень, згідно з пред`явленим обвинуваченням, несли відповідальність за перевезення великої кількості тон кокаїну з Південної до Північної Америки у 1980-і та на початку 1990-их, забезпечуючи зв`язок між виробниками і споживачами наркотиків. Більшість кокаїну, що потрапляє до США, перевозиться туди повітрям, і саме в той період колумбійські картелі стали надзвичайно заможними.
Інші види страхування, крім страхування життя, - фальшиві вимоги щодо сплати страхового відшкодування
Чотири особи були визнані винними у відмиванні грошей та шахрайстві, до чого спричинилася афера у сфері страхування, яка оцінюється в 6 млн. доларів. До США завозились престижні, дорогі авто, де вони здавались на прокат або в оренду та страхувались. Потім вони відправлялись до Гонконгу, перед тим як бути перепроданими до Китаю за ціною в тричі вищою за їхню ринкову вартість. Після цього, ці особи зверталися із заявою до страхових компаній про викрадення авто. Усього до Гонконгу у такий спосіб потрапило 120 автомобілів. За даними департаменту страхування штату Каліфорнія, за цією справою обвинувачення було пред`явлено понад 70 особам.
Приклади шахрайства щодо авансових платежів
Вихідна інформація
Останнім часом було багато випадків, коли страхові компанії ставали жертвами або ненавмисними співучасниками шахрайських дій, пов`язаних з авансовими платежами.
Цей вид шахрайства полягає в наступному: організується проведення шахрайської і практично неіснуючої фінансової або банківської операції, метою якої є обманним шляхом примусити третю особу, яка нічого не підозрює, внести авансовий платіж або депозит, який, як вважає ця особа, є її платою за участь у цій фінансовій операції, пов`язаній з отриманням кредиту – безпроцентного чи за низькою ставкою – або якоїсь іншої фінансової вигоди. Такі операції, що використовуються для прикриття махінацій, різняться в деталях. Найбільш типовими з них є інвестування у фінансові інструменти, позички, що самоліквідуються, тощо. І хоча більшість таких операцій стосується банківської діяльності та цінних паперів, вони також мають місце у страховій галузі.
Види махінацій
Найбільш розповсюдженим видом махінацій щодо авансових платежів є такий: шахрай звертається до компанії або якоїсь країни, яка має низький рейтинг кредитоспроможності або зазнає фінансової скрути, і пропонує дістати кошти на вигідних умовах. Так само, можна звернутися і до потенційного інвестора та запропонувати йому зробити інвестицію в операцію з дуже високою нормою прибутку. В обох випадках позичальнику або інвестору пропонується виконати авансовий платіж для покриття витрат, пов`язаних з організацією операції, або внести депозит чи зробити першу проплату за надання послуг. Як тільки кошти будуть виплачені, шахрай зникає, а операція, після подальшого розслідування, виявляється фальшивою.
В окремих епізодах фігурували досить значні суми. Наприклад, у випадку з англійською фірмою з виготовлення кухонних плит “Беллінг” пенсійний фонд втратив близько 2,1 млн. фунтів, а втрати Армії порятунку з операцій, по яких робились авансові проплати, склали 6,2 млн. фунтів.
Приклади підозрілих операцій
Страхові вимоги
Страхова вимога (заява про виплату страхового відшкодування) є одним із основних способів відмивання грошей в галузі страхування. Нижче наведено три приклади того, як страхові вимоги спричинилися до виникнення підозри про відмивання грошей.
Застрахований – адвокат, якого у судовому порядку переслідував один із його клієнтів, подав вимогу на страхове відшкодування. Причиною переслідування було порушення адвокатом конфіденційності, що призвело до того, що кредитори цього клієнта виявили кошти, що начебто були вивезені контрабандним шляхом за кордон. Документи пред`явлені застрахованими повіреними, вказували. що клієнт адвоката був, можливо, причетний до ухиляння від сплати податків, контрабанди валюти та відмивання грошей.
Було подано вимогу на страхове відшкодування у зв`язку з втратою дорогих товарів під час перевезення. Застрахований зізнався слідчим, що він працював як підставна особа на людей, які хотіли інвестувати брудні гроші для отримання прибутку. Було зроблено припущення, що куплених за готівку товарів або не існувало, або ж їх зникнення було організовано покупцями для імітації страхового випадку та отримання “чистих грошей” у вигляді відшкодування.
Страховики виявили факти сплати страхових внесків у одній валюті і подання вимог на відшкодування в іншій валюті як способу відмивання грошей.
Під час перевірки на місці, яку проводив страховий контролер, його повідомили про вимогу на страхове відшкодування, яка, на думку страховика, не мала відношення до відмивання грошей. Страховик розмірковував про відмову у задоволенні вимоги на тій підставі, що вона не відповідала кільком умовам страхування. Страховий контролер перевірив документацію страховика, за якою виходило, що один із клієнтів банку пов’язаний із великою махінацією, у зв`язку з чим міжнародні компетентні органи проводили розслідування щодо відмивання грошей.
Після успішного судового процесу у справі пов`язаній з шахрайством, юристи, які працювали із страховиком, причетним до цієї справи, виявили, що обвинувачений шахрай мав відношення до інших потенційних махінацій, в тому числі відмивання грошей.
Повернення страхових внесків
Були випадки, коли дострокове скасування страхування з поверненням внеску використовувалося для відмивання грошей. Це траплялося за наступних обставин:
- один і той же страховик/ посередник укладав кілька страхових контрактів на невеликі суми, а потім одночасно анулював їх;
- внесок, що повертався, переводився не на первинний рахунок, а на інший;
- прохання про повернення внеску в валюті, відмінній від тої, в якій робився внесок;
- регулярна купівля та скасування страхових полісів.
Переплата внеску
Випадки переплати страхового внеску швидше стосуються не страховиків, а страхових брокерів. Проте в минулому були факти використання переплати внесків для відмивання грошей.
Страховикам слід бути особливо пильними, коли:
- переплата перевищує певну cуму (скажімо, 10000 доларів США або еквіваленту);
- є прохання повернути суму переплати третій особі;
- застрахований перебуває в країні, пов`язаній з випадками відмивання грошей;
- розмір або періодичність переплат викликає підозру.
Страхування життя
Була зроблена спроба придбати поліси на страхування життя для кількох іноземних громадян. Страховика попрохали зробити загальну суму відшкодування такою ж як сума внеску. Була також підозра, що у разі скасування страхування внесок буде повернуто застрахованим на банківський рахунок в іншій країні.
Високий рівень оплати брокерських послуг/ третьої особи/незвичні способи сплати страхових внесків
Третім особам, не причетним до страхового контракту, можуть виплачуватись великі суми грошей як за брокерські послуги. Це часто збігається з випадками сплати страхових внесків незвичними способами.

* За матеріалами представництва Світового банку в Україні
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"