інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Податкові пільги для власників полісів страхування життя

В.Гончарук

На відміну від клієнтів ризикових страхових компаній, у страхувальників життя є законна податкова пільга – так званий податковий кредит. Оскільки внески по лайфових полісах здійснюються вже після сплати громадянами прибуткового податку, держава зобов'язується повернути страхувальникам переплату (15% від суми, витраченої за рік на оплату лайфової страховки). Таким чином, одержуючи компенсації протягом 10-15 років, страхувальники можуть заощадити чималу суму.

Цим переваги податкового кредиту не вичерпуються. На думку опитаних експертів, право на відшкодування прибуткового податку сьогодні – значна розрада для страхувальників, позбавлених можливості достроково розірвати лайфові договори. Цей крок, як відомо, спричиняє серйозні штрафні санкції. У перші два роки дії договору страховик має право не повертати клієнту ні копійки. Починаючи із третього-четвертого року страхування, клієнт може претендувати на повернення викупної суми (але не всього внесеного у страхову компанію капіталу). При цьому, забравши її з страхової компанії, клієнт уже не може розраховувати на податковий кредит, навіть якщо вчасно сплачував внески цілий рік. Не маючи можливості достроково розірвати договір, страхувальники прагнуть хоча б частково компенсувати витрати на оплату поліса. У тому числі за рахунок повернення частини прибуткового податку.
Експерти не радять страхувальникам нехтувати податковими пільгами. Адже незалежно від того, скористався клієнт правом на податковий кредит чи ні, він буде змушений сплатити прибутковий податок після закінчення строку договору із суми відшкодування. Згідно із законодавством, прибутковим податком обкладається 60% від суми одноразової страхової виплати за договором довгострокового страхування життя – при досягненні застрахованою особою визначеного віку або дожитті до кінця дії такого договору. Викупна сума, отримана при достроковому розірванні договору, обкладається прибутковим податком на 100%. У підсумку клієнти, які не використовували пільгу, вносять у держскарбницю пожертвування двічі.
Суттєвим мінусом податкового кредиту є його розміри. Адже, згідно з податковим законодавством, загальний розмір нарахувань за податковим кредитом не може перевищувати суму загального оподатковуваного доходу платника податків, отриманого протягом звітного року як заробітної плати. А розмір компенсації за сплачений страхувальником прибутковий податок (15%) не може перевищувати суму місячного прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня звітного року (669 грн.), помножену на 1,4 за кожен місяць. Таким чином, максимальна сума, яку можна повернути сьогодні в рамках податкового кредиту, – 1690 грн. Якщо ж громадянин оплачує договір на користь члена своєї родини (наприклад, неповнолітньої дитини), то він одержить лише половину цієї суми.
Крім того, претендувати на одержання податкового кредиту можуть далеко не всі клієнти лайфових компаній, а лише ті, хто уклав зі страховою компанією довгострокові договори на десять і більше років, з періодом оплати страхових внесків не менше п'яти років. При цьому в договорі повинна бути прописана умова по страховій виплаті у випадку, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування або передбаченої в ньому події, або досягла віку, визначеного договором.
Довгостроковий договір також не може передбачати часткових виплат протягом перших десяти років його дії, крім пов'язаних з настанням летального результату застрахованої особи або встановленням І групи інвалідності. Якщо ж страхування життя передбачає інші умови, наприклад, включає ризики інвалідності не тільки І, а також ІІ й ІІІ груп, то контракт не визнається довгостроковим. Відповідно, клієнт втрачає право на податковий кредит.
Не заслуговують на податкові пільги (з погляду податкового законодавства) самозайняті громадяни, які не є найманими працівниками, тобто суб'єкти підприємницької діяльності та громадяни, що здійснюють незалежну професійну діяльність. Крім того, одержати податковий кредит не зможуть військовослужбовці, а також інші громадяни, які, згідно з умовами оплати праці, одержують доходи, що не кваліфікуються як заробітна плата. Важливою умовою для одержання пільги є наявність у страхувальника індивідуального ідентифікаційного номера. Якщо громадянин з якихось причин відмовився від його одержання (навіть якщо у паспорті є спеціальна позначка про відмову про присвоєння ІПН), компенсувати прибутковий податок не вдасться.
Перелік документів для одержання податкового кредиту за страхування життя
- Копія договору про страхування життя (копії тих сторінок договору, у яких визначені предмет договору, умови й розмір щорічного платежу за договором).
- Копії додатків за договором про страхування життя, що стосуються змін предмета договору, умов і розміру щорічного платежу за договором.
- Довідка від організації, у якій застрахована особа одержувала заробітну плату. Надається за минулий рік. У довідці повинні бути зазначені нарахована заробітна плата, відрахування з прибуткового податку.
- Реквізити банківського рахунку або поштова адреса, по яких буде здійснений переказ нарахованих коштів, відшкодування прибуткового податку (податкового кредиту).
- Копія паспорта застрахованої особи (копії 1-ої та 2-ї сторінок, а також сторінка зі штампом прописки).
- Копія ідентифікаційного номера.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"