інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Податкові аспекти страхових схем оптимізації

О.Сидорчук

З принятиям Податкового кодексу з'явилася законодавча база для активного використання страхового бізнесу з метою мінімізації податків та тіньового переведення в готівку грошових коштів.

До недавнього часу страхові компанії працювали на особливому режимі оподаткування – доходи від страхової діяльності не оподатковувалися на прибуток, а в бюджет компанією відраховували 3% від зібраних премій. За Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», юридичні особи могли відносити на валові витрати лише 5% від коштів, спрямованих на ризикове страхування. Але Податковий кодекс переводить страхові компанії на сплату податку на прибуток на загальних підставах, одночасно скасовуючи обмеження для підприємств, які вирішили витратитися на страхування, щодо віднесення цих витрат на собівартість товарів та послуг.

На думку аналітиків, ймовірність використання нових правил гри для страхових компаній з метою ухилення від податків та форсованого виведення капіталу є великою. Так як, навіть з урахуванням 5%-ї стримуючої норми щодо віднесення страхування на валові витрати замовника, через страхові компанії мінімізувався прибуток значної кількості підприємств з подальшим направленням цих коштів на конвертацію або за кордон. За даними Державної податкової служби України, до прийняття Податкового кодексу в 2009 р. і в першому півріччі 2010 р. було викрито страхових схем на більш ніж 2,3 млрд. грн. Крім мінімізації податків, страхові компанії залучалися також до схем виведення капіталу за кордон.

За даними Держфінпослуг, сукупний обсяг коштів, переказаних за кордон як платежі за перестрахування і як виплати іноземних перестрахувальників по страхових подіях, склав в 2010 році близько 2,7 млрд. грн. – проти 0,5 млрд. грн. в 2006 році. Схемний елемент присутній у діяльності більшості страхових компаній. «Чисте», без схемного елемента, міжнародне перестрахування в Україні використовують в основному космічні, військові та ядерні проекти.

Схема мінімізації податкових зобов'язань через страхові компанії може працювати таким чином. Припустимо, якесь підприємство планує застрахувати своє виробниче обладнання вартістю в 50 млн. грн. Страховик надає відповідну послугу, причому розглядає її як високоризиковою, і за тарифом в 20% приймає платіж у 10 млн. грн. Власник обладнання відносить ці 10 млн. грн. на валові витрати, зменшуючи прибуток. Податок з цієї суми не платять ні замовник, ні страхова компанія. Далі гроші проходять по ланцюжку перестрахування за кордон.

На стадії виведення капіталу стримуючим є податок на перестрахування в іноземних компаніях без рейтингу надійності. Розмір податку при такому перестрахуванні сьогодні становить 15%, а з 1 січня 2012 р. – 12%. А ось при роботі з страховими компаніями, які мають рейтинг надійності, ставка податку дорівнює нулю. За чинними вимогами регулятора, відповідний рейтинг повинні видавати чотири агентства: A.M. Best, Moody's, Standart & Poor's, Fitch.

Експерти кажуть, що домовитися з іноземною страховою компанією, що має такий рейтинг – не проблема, так само як і обійти це обмеження. Так, з 2008 року діє заборона перестрахування з країнами, що не входять до СОТ. Але неофіційно договори перестрахування з російськими компаніями продовжували діяти. А в квітні поточного року з’явився закон, який знімає обмеження на перестрахування з країнами, що не входять до СОТ.

Неважко передбачити, що відтік капіталу при необмеженому віднесенні страхових послуг на витрати замовників буде зростати. Експерти говорять мінімум про подвоєння обсягу виведених через страхування коштів – тобто про суму, починаючи з 2 млрд. грн. у рік. Аналітики прогнозують зростання популярності схем податкового ухилення, а також переведення коштів у готівку за допомогою страхових компаній.

З квітня поточного року страхові компанії працюють в перехідному режимі: як і раніше платять 3% з премій, але ведуть облік прибутку, податок з якого будуть платити вже з квітня наступного року. До середини літа 2012 року можна буде побачити точну динаміку розвитку схемного страхування. Тим більше що претендентів на страхові схеми в країні достатньо. Це насамперед, на думку експертів, непублічні промислові компанії та холдинги, які в змозі побудувати схему перестрахування від України до офшорних страхових компаній.

Другу групу підприємств, що користуватимуться можливостями нового податкового законодавства складатимуть державні підприємства та приватні структури, які освоюють бюджетні потоки. За допомогою страхування бюджетні гроші і раніше переходили в кишені чиновників та керівників державних підприємств, які укладали договори з страховими компаніями. Зараз таких можливостей значно більше. Третя група – середній бізнес, якому необхідно давати хабарі та платити зарплату «в конвертах» і який потребує готівки.

На думку експертів, вже сьогодні зменшити масштаби страхових схем можна через запровадження для страхових компаній, що працюють на загальних умовах оподаткування, мінімальної ставки прибутку, який вони повинні сплачувати до бюджету, наприклад, у розмірі, що не може бути меншим, ніж 3% від зібраних премій.

Подібна норма характерна для законодавства розвинених країн, і була б доцільна в українських умовах. При такій системі оподаткування страхових компаній український бізнес вже не буде обмежений у купівлі страхових послуг, які повинні все ж відноситися до валових витрат, що сприятиме розвитку фінансового сектора.

Разом з тим страховики не зможуть повністю «ховати» свій прибуток і повинні будуть детально звітувати по преміях. Адже якщо страхова компанія не може сплатити податок у розмірі 3% від премій, показуючи збиток, це з великою ймовірністю означатиме, що страховик або веде тіньову діяльність.

Іншим важливим кроком має стати перехід страхового сектора на міжнародні стандарти звітності, позаяк діючі українські стандарти обліку в страхуванні дозволяють страховим компаніям приховувати як власні фінансові результати, так і фінансові результати своїх клієнтів.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"