інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
   Про портал    Послуги та продукти    Контакти    Додаткова інформація
Аналітичні матеріали
Грошово-кредитний ринок
Ринок цінних паперів
Страховий ринок та небанківські
фінансові установи
Стандарти діяльності та управління
Державне регулювання та нагляд
Порадник для інвесторів та споживачів фінансових послуг
Автореферати та книги
Інформаційний довідник
словник термінів і виразів
Гроші, платіжні системи та банки
Кредит, лізинг, факторинг та іпотека
Страховий бізнес
Цінні папери та управління активами
Ф'ючерси, форварди та опціони
Біржі, депозитарії, зберігачі та реєстратори
Рейтингові агентства, кредитні бюро та колекторські компанії
Ризик-менеджмент фінансових установ
Фінансовий маркетинг та інновації
Міжнародні стандарти професійної діяльності
Міжнародні фінансові організації
Останній номер Архів публікацій
Умови передплати
Умови публікації регулярної звітності та іншої обов'язкової інформації
Події за квітень 2012 року
на головну
Фіктивні підприємства відмивають «брудні» гроші
Податковими органами України на сьогоднішній день зібрано дані про 2,5 тис. фіктивних підприємств. Фіктивні фірми використовують для мінімізації податкового навантаження, фіктивного підприємництва, «відмивання» грошей, шахрайства, хабарництва, переказу коштів за межі держави, купівлі валюти, контрабанди, відшкодування ПДВ за експортними операціями.
До сфери діяльності фіктивних підприємств залучаються дедалі більше легальних компаній. В окремих випадках з однією фіктивною фірмою встановлюють відносини більше 500 легальних суб'єктів. Особливе місце серед фіктивних підприємств посідають конвертаційні центри. Зазвичай це ретельно законспіроване і чітко структуроване злочинне угруповання, яке діє при комерційних банках або у співробітництві з ними.
До конвертаційного центру входять дилери, які підбирають клієнтів, диспетчери, які керують рухом готівкових або безготівкових грошей у межах або за межами України, а також юристи. За даними податкової служби, протягом січня-лютого цього року припинено діяльність 15 конвертаційних центрів, через які було проконвертовано понад 1,9 млрд грн. У 2012 році – 82 і 9,6 млрд грн. відповідно.
Останні зміни до Податкового кодексу встановили повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначати ознаки фіктивності емітентів цінних паперів. Законодавчі зміни передбачають, що НКЦПФР має право зупиняти обіг фіктивних цінних паперів, а також відмовляти у їх реєстрації. Зараз НКЦПФР розробляє нормативну базу для даних процедур.
Однак, на думку аналітиків, приборкати тягу до фіктивності можна лише шляхом створення в країні клімату, за якого «мінімізація» оподаткування не матиме економічного сенсу, коли суворо контролюватиметься бюджет, а отже, і податки громадян.

Шахрайство за банківськими картками зростає
Загальна кількість шахрайських операцій з банківськими картами в 2012 році зросла в Україні порівняно з попереднім роком на 47%, а обсяг подібних афер збільшився на 20%.
За даними НБУ, від подібних операцій постраждало 57 банків, що на 6 більше, ніж роком раніше, і становить 40% від загальної кількості фінансових установ у країні.
Як і раніше, найбільша частка в статистиці шахрайських операцій (39%) припадає на підробку карток. У той же час, через поширення краеще захищених чіпових карток зросла більш ніж у 3 рази кількість афер без пред'явлення карток, наприклад, платежі в інтернеті, що вивело їх на друге місце в переліку типів подібного шахрайства.
За офіційними даними, обсяг шахрайських операцій з банківськими картами склав всього 0,002% від загального обсягу операцій з картками. Але багато банків намагаються не показувати реальні збитки, тому справжній обсяг цього виду шахрайства важки оцінити.

Діяльність акціонерних товариств на фондовому ринку активізується
Всі публічні акціонерні товариства (ПАТ) повинні будуть призначити корпоративних секретарів, які будуть відповідати за взаємодію компаній з їхніми акціонерами та потенційними інвесторами. Ця норма передбачена в законопроекті №№ 2037, яким Уряд запропонував удосконалити роботу акціонерних товариств на фондовому ринку. Зокрема, законопроектом передбачено зобов'язати ПАТ не тільки включити свої акції в біржовий список, але й залишатися в ньому хоча б на одній з бірж.
Ця норма дозволить ліквідувати прогалину на фондовому ринку. Зараз після допуску цінних паперів емітента до торгів нічого не відбувається, і операції з ними не проводяться, тому через 60 днів біржа виключає їх зі списку. Після чого емітенти заново проходять процедуру допуску до торгів. Ліцензії організатора торгів цінними паперами мають десять фондових бірж. За даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, станом на початок 2013 року існувало 2 864 ПАТ. Ще 8 460 відкритих акціонерних товариств мають змінити організаційну форму на ПАТ або ПрАТ. Всі ПАТ зобов'язані перебувати у біржовому списку.
Експерти вважають, що з прийняттям законопроекту емітенти фактично змушені будуть організовувати торги цінними паперами, щоб виконати вимогу закону. Це завантажить роботою торговців цінними паперами, оскільки тільки вони мають право укладати угоди на біржі.
Однак навіть такі угоди можуть не знадобитися, оскільки зараз в положенні «Про функціонування фондових бірж» змінилося формулювання «біржових торгів». Якщо раніше під ними розумілося «укладення угод з цінними паперами», то тепер – «організована подача учасниками торгів заявок на купівлю-продаж цінних паперів».

Кваліфікованих інвесторів «узаконять»
НКЦПФР схвалила проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кваліфікованих інвесторів в цінні папери». Ключовою новацією цього регуляторного акту є визначення на законодавчому рівні поняття «кваліфікований інвестор» та запровадження механізму розміщення цінних паперів серед кваліфікованих інвесторів на фондовому ринку України.
Ці нововведення впроваджуються насамперед з метою доступ до ризикованих операцій некваліфікованих інвесторів. Комісія хоче захистити некваліфікованих інвесторів. Документ покладає на комісію завдання щодо встановлення порядку ведення Реєстру кваліфікованих інвесторів у цінні папери, критеріїв відповідності фінансових установ статусу кваліфікованого інвестора, визначення критеріїв ризикованості цінних паперів та деривативів.

Податкові преференції для приватних інвесторів на російському фінансовому ринку
Міністерство фінансів Російської Федерації підготувало законопроект, яким будуть впроваджені податкові преференції для приватних інвесторів. Передбачається звільнити громадян від сплати прибуткового податку за банківськими рахунками та операціями на фондовому ринку.
Проект закону припускає введення двох видів індивідуальних інвестиційних рахунків (ІІС). Перший варіант передбачає, що інвестор укладає договір з банком або інвестиційною компанією строком на 3 роки і вносить щорічно не більше 400-600 тис. руб. У такому випадку на щорічний інвестиційний дохід буде надаватися податкове вирахування в розмірі 100%. Але при достроковому розірванні договору податкова ставка по цьому надходженню складе 35%.
Другий варіант вводить повне звільнення від сплати ПДФО, якщо інвестор тримає свої активи на брокерському рахунку не менше 5 років. Клієнт може щорічно вносити до 1 млн руб. Якщо рахунок буде закритий до цього терміну, податкова ставка складе 13% річних.
Не більше 30% коштів з цих індивідуальних рахунків можна буде розміщувати і на банківських депозитах, решта – в російських цінних паперах та інвестиційних паях. Не виключено, що ідея з ІІС увійде в основні напрямки податкової політики на 2014-2016 роки.
Подібні індивідуальні інвестиційні рахунки користуються популярністю в США і низці інших розвинених економік. Учасники ринку вважають, що поява їх в Росії сприятиме приходу нових довгострокових грошей на ринок. Зараз же на ринку в основному присутній короткостроковий спекулятивний капітал. Експерти відмічають, що не варто чекати миттєвого ефекту від відкриття індивідуальних інвестиційних рахунків. На ринок прийдуть нові гроші. Їх можна буде очікувати через рік після запуску ІІС.

Інвестиційні банки повертаються
Уолл-стріт після 5 важких років негативного або анемічного зростання, скорочень банкірів або зниження обсягів їхніх бонусів повертається назад. А це означає, що конкуренція стає гострішою. Ринки готові до зльоту в секторі злиттів і поглинань, а також до емісії нових акцій. На думку експертів, можливо, 2013 рік не стане поворотним роком, проте світовий інвестиційно-банківський бізнес явно знаходиться на шляху до покращення.
Bloomberg склав рейтинг найбільш високодоходних інвестиційних банків світу, який цього разу очолив JP Morgan Chase. Обсяг коштів, зароблених організацією на злиттях і поглинаннях, в 2012 році скоротився, проте сукупний обсяг його доходів зріс на 3,7%, до $50,9 млрд. Goldman Sachs, який займав перше місце в минулому році, тепер перемістився на друге місце, зберігши при цьому своє лідерство в сфері злиттів і поглинань. Трійку лідерів замкнув Morgan Stanley, який постраждав від скандального первинного розміщення акцій соціальної мережі Facebook.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку