інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
   Про портал    Послуги та продукти    Контакти    Додаткова інформація
Аналітичні матеріали
Грошово-кредитний ринок
Ринок цінних паперів
Страховий ринок та небанківські
фінансові установи
Стандарти діяльності та управління
Державне регулювання та нагляд
Порадник для інвесторів та споживачів фінансових послуг
Автореферати та книги
Інформаційний довідник
словник термінів і виразів
Гроші, платіжні системи та банки
Кредит, лізинг, факторинг та іпотека
Страховий бізнес
Цінні папери та управління активами
Ф'ючерси, форварди та опціони
Біржі, депозитарії, зберігачі та реєстратори
Рейтингові агентства, кредитні бюро та колекторські компанії
Ризик-менеджмент фінансових установ
Фінансовий маркетинг та інновації
Міжнародні стандарти професійної діяльності
Міжнародні фінансові організації
Останній номер Архів публікацій
Умови передплати
Умови публікації регулярної звітності та іншої обов'язкової інформації
Події за травень 2012 року
на головну
Нова методика розрахунку біржового курсу цінних паперів загрожує ринку колективних інвестицій
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) оприлюднила для обговорення проект нових правил визначення біржового курсу цінних паперів.
Правила встановлюють формулу розрахунку біржового курсу, який буде використовуватися торгівцями з метою оподаткування – сплати акцизу з операцій відчуження цінних паперів на фондових біржах. Згідно з документом, курс може бути розрахований тільки при виконанні угод протягом одного дня (Т+0), наявності мінімум трьох операцій на суму 1 тис. неоподатковуваних мінімумів (17 тис. грн.). При цьому документ встановлює вимогу укладати угоди виключно на підставі анонімних заявок. Це можливо тільки на ринку заявок з використанням центрального контрагента, який виступає посередником між покупцем і продавцем. Біржовий курс цінних паперів може використовуватися упродовж 60 днів з моменту його останнього розрахунку.
Експерти вважають, що застосування цих правил призведе до того, що КУА зіткнуться з проблемою диверсифікації портфелів фондів. Це буде провокувати публічні недержавні пенсійні фонди до покупок активів, які мають нульову ставку акцизу. Кількість таких активів обмежена, і ціна на них може бути неадекватною. Лише завдяки цьому ціни зростуть за рахунок штучного попиту. І ціна нічим не буде підкріплена. Диверсифікація портфелів недержавних пенсійних фондів «постраждає». В якості альтернативи вкладенням будуть використовувати державні облігації. Але вони не дадуть великої прибутковості, якщо на ринок вийдуть оператори ринку ІСІ.
Ставка акцизу, яку не треба платити на ринку заявок, що забезпечує анонімність, і яку доведеться заплатити на ринку котирувань, складає всього 0,1%. Сплата навіть цієї суми надмірна для компаній, які активно торгують на ринку. Через волатильність ринку багато КУА відмовилися від довгострокових позицій і переходять навіть на внутрішньоденний трейдинг.
Виходом із ситуації стане укладення неринкових угод з метою формування бажаного біржового курсу. Додаткові витрати знизять прибуток не тільки КУА, але і їх інвесторів, які довірили компаніям свої кошти в управління.

Менеджмент акціонерних товариств зроблять більш відповідальним
В Мінекономрозвитку ініціюють посилення контролю над діяльністю менеджменту акціонерних товариств. До закону «Про акціонерні товариства» запропоновано виключити норму про те, що найманий менеджмент несе особисту відповідальність за результати своєї роботи. У Цивільному та Трудовому кодексах при цьому пропонується передбачити право наглядової ради звільняти керівний склад компанії в будь-який момент з виплатою йому компенсації у розмірі середньої заробітної плати за шість місяців. «Жоден інвестор не буде вкладати свої кошти, якщо не буде впевнений у їх захищеності та ефективному використанні, що в свою чергу пов'язано з наданням йому можливостей контролювати і впливати на менеджмент підприємства, де він є акціонером», – сказано в пояснювальній записці до законопроекту.
Прийняття цього закону дозволить акціонерам активніше стягувати з менеджменту компенсацію за недоотриманий прибуток. Зараз питання індивідуальних стягнень регламентується особистими контрактами менеджерів, як і питання виплати бонусів.
Загалом експерти позитивно оцінюють таку ініціативу оскільки зараз дуже часто неможливо звільнити недбалого менеджера, особливо високопоставленого. Разом з тим, як зазначають експерти, ці зміни не призведуть до різкого посилення захисту інвесторів. У разі прийняття запропонованого законопроекту найманий менеджмент опиниться під загрозою фінансових санкцій. У більшості компаній менеджмент працює без додаткових контрактів, що регламентують його обов'язки. Відповідно, акціонери можуть встановити для менеджерів абсолютно нереальні вимоги, після чого почнуть стягувати з найманих управлінців компенсації. Тому, можливо, що відразу після вступу цього законопроекту в силу менеджмент в масовому порядку стане розривати чинні контракти, вимагаючи підписання нових договорів, які чітко визначатимуть міру їхньої відповідальності.

Борги акціонерних товариств можна буде віддавати облігаціями
НКЦПФР схвалила рішення «Про затвердження Змін до Положення про порядок здійснення емісії облігацій підприємств та їх обігу (щодо переведення зобов’язань в облігації)». Нормативний акт було прийнято відповідно до законів «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про цінні папери та фондовий ринок» та «Про акціонерні товариства».
Цим регуляторним актом передбачено, що така емісія облігацій може бути здійснена виключно щодо грошових зобов’язань товариства, крім зобов’язань з виплати заробітної плати, а також зобов’язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податків і зборів тощо.

ЄС готує загальні правила по іпотечному кредитуванню
Ці правила, як очікується, дозволять уникнути утворення ще однієї фінансової бульбашки на ринку нерухомості, яка посилила кризу в єврозоні. Банки законодавчо змусять перевіряти платоспроможність потенційних клієнтів і їхні здатність до погашення іпотечних кредитів. Загальний обсяг іпотечного ринку в Європі становить 6,5 трлн євро.
Якщо правила будуть узгоджені, то вони набудуть чинності в середині 2015 року. Правила забороняють банкам та іншим кредиторам практику, згідно з якою їх агенти отримують оплату в залежності від кількості схвалених іпотечних кредитів.
Таке безвідповідальне кредитування призвело до утворення бульбашки на ринку нерухомості в США, що фактично зумовило нову світову фінансову кризу.
Схожі бульбашки були і на ринках нерухомості Ірландії та Іспанії, де у банків обсяг безнадійних боргів обчислювався сотнями мільярдів євро. Після того як уряди країн фінансово підтримали банки, вони змушені були звернутися за додатковою зовнішньою допомогою.
Правила також передбачатимуть посилення захисту прав споживачів. Тепер банкам буде складніше отримати нерухомість позичальника, який не може вчасно здійснювати виплати. Також від іпотечних агентів будуть вимагатися звіти з певною інформацією в стандартизованій формі по всьому валютному блоку.
На думку регуляторів, велика конкуренція між банками в різних країнах призведе до створеннякращих умов для позичальників і сприятиме оздоровленню економіки єврозони.

Золото та срібло набувають статусу грошей в США
Все більше окремих штатів у США розглядають варіанти застосування золота і срібла в якості законних платіжних засобів.
Низка законопроектів, які запропоновані до прийняття або вже прийняті в Арізоні, Юті, Техасі, Канзасі та ряді інших штатів, спрямовані на більш широке використання золота, срібла, а також монет із дорогоцінних металів. Законодавці відзначають, що все більше американців відчувають недовіру до політики агресивного друкування грошей, яку проводить ФРС США. Мова йде про втрату довіри щодо довгострокової купівельної спроможності долара на тлі невпинного друкування грошей з боку ФРС США.
У Південній Кароліні розглядається законопроект, в рамках якого дорогоцінні монети можуть прийматися в якості законного платіжного засобу (legal tender). Подібний законопроект вже прийнятий у Юті, а також знаходиться на розгляді в штаті Арізона.
У Техасі законодавці обговорюють заходи зі створення власного сховища золота в цьому штаті. Згідно з планами законодавців власний золотий запас штату «допоможе створити основу для системи платежів, яка зможе функціонувати в разі порушення роботи в національній та світовій фінансових системах».

Уряд затвердив Середньострокову стратегію управління державним боргом на 2013–2015 роки
На 2013 рік загальний обсяг державних запозичень заплановано на рівні 135,5 млрд грн., з яких 92,9 млрд грн. (68,6%) становлять внутрішні запозичення, а 42,7 млрд грн. (31,4%) – зовнішні запозичення.
Ураховуючи такий обсяг запозичень, передбачених у законі «Про Державний бюджет України на 2013 рік», обсяг державного боргу в національній валюті становитиме 483 млрд грн. У 2014 і 2015 роках прогнозний обсяг запозичень становитиме відповідно 131,4 млрд грн. та 125,6 млрд грн.
Основним фактором посилення боргового навантаження на державний бюджет у найближчій та середньостроковій перспективі є необхідність погашення зовнішніх боргів, серед яких найбільший обсяг має позика Міжнародного валютного фонду.
Протягом 2013 року пікове навантаження на Державний бюджет очікується у травні, червні, серпні та листопаді за рахунок погашення позики Міжнародного валютного фонду та облігацій зовнішньої державної позики 2003 року.
Реалізація Стратегії має сприяти досягненню на кінець 2013, 2014 і 2015 років відповідно таких результатів: співвідношення обсягу державного боргу до внутрішнього валового продукту – на рівні не більш як 30,6%, 30,9% і 31%; частка державного внутрішнього боргу – не менш як 50%; частка державного боргу з фіксованою ставкою – не менш як 65%; частка державного боргу, який рефінансується у відповідному періоді, у загальній сумі державного боргу на початок такого періоду – орієнтовно не більш як 20%.

На світовому ринку венчурного інвестування відбувається консолідація капіталу
Минулий рік був досить непростим для світових венчурних фондів. На ринку спостерігалася консолідація венчурного капіталу внаслідок зменшення кількості активних інвесторів на 13% (з 323 до 280), а обсяг їхніх активів – на 31% (з $42,2 до $29 млрд).
Як і в попередні роки, лідерами світового ринку венчурного інвестування є США та Європа, на частку яких припадає 85% усіх венчурних інвестицій.
У Китаї у 2012 році як обсяг венчурних інвестицій, так і кількість угод за участю венчурних фондів у порівнянні із рекордним для країни 2011 роком зменшилися на 40% до $3,7 млрд та 0,2 тис. відповідно. Разом із тим, середній обсяг угоди у Китаї у 2012 році становив $10 млн, а у столиці країни – Пекіні сягнув майже $20 млн, що значно перевищило показники інших країн. Прогнози експертів щодо розвитку китайського ринку венчурного інвестування у поточному році є досить позитивними. Проте, на їхню думку, високих показників, зафіксованих у минулих роках, досягнуто не буде.
Прогнозуючи розвиток світового ринку венчурного інвестування у 2013 році, аналітики зауважують, що певна стабілізація світової економіки має зміцнити упевненість інвесторів і підвищити їхню готовність до ризику. Слід враховувати, що венчурні інвестори змагаються на ринку як один з одним, так із з іншими капіталовкладниками. При цьому обов’язковою умовою венчурного інвестування є наявність у об’єкта інвестицій ефективної конкурентної стратегії розвитку.

Психологічні вади заможного життя
Сором, дискримінація, страждання – це ті щоденні психологічні проблеми, які заважають багатим людям насолоджуватись заможним життям.
Сором
На думку психологів Лондонської школи бізнесу, людину може переповнювати почуття провини за те, що в інших немає того, що у неї є, або параноя через те, що інші заздрять. Все це відомо як «тягар багатої людини», і іноді він призводить до невиважених філантропічних діянь.
Дискримінація
Ті, хто отримав освіту в приватних школах, спочатку вчаться в елітних університетах, а потім отримують найкращі вакансії, саме так це і повинно бути, оскільки у них така хороша освіта – і тим не менш, сумно відзначати ту гіркоту, з якою деякі особи коментують такий стан справ. Ставлення деяких людей до приватних шкіл перетворилося на «ненависть, якій неможливо дати назву».
Оцінюючи багатство інших, люди іноді помиляються
Принц однієї з країн Персидської затоки дуже засмутився, дізнавшись, що Forbes оцінив його статки в 13 мільярдів фунтів, тоді як насправді у нього 20 мільярдів. І це було після того, як він пред'явив їм свою бухгалтерію! Жахливо прикро, можна їх засудити, вони повинні вибачитися, але біль не затихне ніколи.
Нескінченна тяганина
Люди, які купують тільки сендвічі і все таке, не розуміють, що коли ти купуєш щось велике, на зразок острова, то на це витрачається не тільки багато коштів, але й часу. Прикро, коли ти розумієш, що якщо чогось хочеш – то тут як з сендвічем, хочеш цього негайно.
Коли ти банкір, люди звинувачують тебе за всю банківську систему
Це насправді несправедливо. Зарплата банкіра – симптом, а не причина виникнення прогнилої знизу доверху банківської системи, в якій отримані доходи не мають у реальному світі ніякої конкретної цінності – принаймні, до тих пір, поки хто-небудь з платників податків не переконається, що банкір цих грошей насправді вартий.
Коли людина залагодила усі неприємності і займається своєю справою... її ж гроші у неї хочуть відібрати
Це називається податками. А якщо людина ніколи не користувався їхніми недолугими дорогами, або жалюгідними та досить брудними громадськими структурами? Ці людці зневажають креативність, а креатині люди зневажають їх у відповідь. І такій людині доводиться змінювати країну проживання. Таким чином, вона перетворюється на «кочівника», нудьгуючи за батьківщиною.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку