інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
   Про портал    Послуги та продукти    Контакти
Заходи та документи
Фінансові форуми та конференції
Круглі столи та семінари
Концепції, стратегії та програми
фінансового розвитку
Інформаційний довідник
словник термінів і виразів
Гроші, платіжні системи та банки
Кредит, лізинг, факторинг та іпотека
Страховий бізнес
Цінні папери та управління активами
Ф'ючерси, форварди та опціони
Біржі, депозитарії, зберігачі та реєстратори
Рейтингові агентства, кредитні бюро та колекторські компанії
Ризик-менеджмент фінансових установ
Фінансовий маркетинг та інновації
Міжнародні стандарти професійної діяльності
Міжнародні фінансові організації
Останній номер Архів публікацій
Умови передплати
Умови публікації регулярної звітності та іншої обов'язкової інформації
Прес-реліз та рекомендації
на головну
Іпотечні цінні папери в Україні: правове регулювання, можливості та перспективи


30 серпня 2005 року у приміщенні Великого конференц-залу Національної академії наук України відбулось засідання Круглого столу на тему "Іпотечні цінні папери в Україні: правове регулювання, можливості та перспективи", організаторами якого виступили Українське агентство фінансового розвитку та Асоціація українських банків.
У роботі Круглого столу взяли участь представники ДКЦПФР, Держфінпослуг, Національного банку України, вчені, керівники та спеціалісти банківських установ, страхових, фондових, інвестиційних та будівельних компаній, юридичних та аудиторських фірм. Учасники розглянули широке коло питань, що потребують термінового вирішення. Головна увага приділялась обговоренню проблем нормативно-правового забезпечення випуску та обігу іпотечних цінних паперів, впровадження ефективних технологій секўюритизації іпотечних активів. Зазначалося, що першочерговим кроком на шляху розвитку ринку іпотечних цінних паперів в Україні має стати розбудова ефективного правового поля та відповідної інфраструктури. В обговоренні питань, винесених на розгляд, взяли участь: Бірюк Сергій Олексійович - Член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; Девід Ч. М. Лактерхенд - Керівник проекту корпорації "Прагма" / USAID; Ясинський Володимир Миколайович - Головний консультант Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності; Новіков Віктор Володимирович - заступник Директора юридичного департаменту НБУ; Швецов Микола Павлович - Голова Правління ВАТ "Міжрегіональний фондовий союз"; Отченаш Анатолій Антонович - Президент ФК ЗАТ "Автоальянс-інвест"; Онуфрієнко Олександр Іванович - Директор правового департаменту ВАТ "Кінто"; Рудненко Тетяна Борисівна - начальник Управління цінних паперів Асоціації Українських Банків; Шибаєва Наталія Володимирівна - начальник Управління цінних паперів АКБ "Аркада"; Головко Анатолій Терентійович - заступник Голови Національного депозитарію України; Долінський Леонід Борисович - фінансовий аналітик РА "Кредит-Рейтинг"; Крапивко Михайло Леонідович - виконавчий директор аудиторської фірми "Бухгалтер"; Борисюк Катерина Миколаївна - економіст Казначейства АППБ "Аваль".
За результатами роботи Круглого столу його учасниками було прийнято відповідні рекомендації.


РЕКОМЕНДАЦІЇ
учасників круглого столу
“Іпотечні цінні папери в Україні:
правове регулювання, можливості та перспективи”

Розглянувши правове регулювання, можливості та перспективи випуску, обігу і застосування іпотечних цінних паперів в Україні, учасники Круглого столу відзначають наступне.
Правова база, система регулювання та практика, що існують на сьогоднішній день у цій сфері, суттєво відстають від потреб економічного життя і є одним з головних факторів, що стримує розвиток інвестиційних процесів.
Ринок іпотечних цінних паперів в Україні практично не розвинений хоча має значний потенціал.
Основною метою заходів, спрямованих на формування та розвиток ринку іпотечних цінних паперів України, має бути створення достатньої законодавчої бази, відповідної організаційної інфраструктури, розробка та впровадження ефективних технологій сек’юритизації іпотечних активів.
Для запровадження системи рефінансування іпотечних кредитів з використанням джерел фондового ринку необхідно, насамперед, прискорити розробку та прийняття закону „Про іпотечні цінні папери” та узгодити між собою закони, що регулюють іпотечні взаємовідносини та обіг цінних паперів, з метою уникнення юридичних колізій і перепон.
Крім того, необхідно як можна швидше розробити нормативну базу по випуску і обігу іпотечних сертифікатів і облігацій, а також запровадити ефективно діючий механізм видачі та обігу іпотечних заставних, реєстри речових прав на нерухоме майно та обтяжень.
Надзвичайно важливим є створення сприятливих організаційно-правових та економічно рівних конкурентних умов для діяльності спеціалізованих іпотечних компаній.
Для мінімізації ризиків діяльності інвесторів на ринку іпотечних цінних паперів, необхідно ширше використовувати можливості рейтингування. З цією метою слід замінити існуючу в Україні систему примусового рейтингування на заохочувальну модель, яка максимально враховуватиме інтереси усіх учасників рейтингового процесу. Доцільним вважається, зокрема, законодавчо передбачити стимули для розміщення більшої суми коштів недержавних пенсійних фондів, інститутів спільного інвестування, страхових компаній та банківських установ на придбання іпотечних цінних паперів, що мають рейтинги інвестиційного рівня.
___________________________________________
* Рекомендації прийняті учасниками Круглого столу, організованого Українським агентством фінансового розвитку та Асоціацією українських банків, що відбувся 30 серпня 2005 року у м. Києві


© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку